News

PROSTA - Ta droga do zdrowia

Ogólnopolska Kampania Społeczna – dotycząca profilaktyki raka prostaty w Polsce

Hasło „ Prosta ta droga do zdrowia” – ma uświadomić mężczyznom że proste badanie profilaktyczne to tak niewiele żeby zrobić dla siebie czasami Tak Wiele- czyli ustrzec się przed rakiem !!!

Codziennie w Polsce dziesięciu mężczyzn umiera z powodu raka prostaty !!!

Na liście nowotworów, które są najczęściej przyczyną śmierci, rak prostaty jest na drugiej pozycji. Statystyki nie wyglądałyby tak tragicznie, gdyby mężczyźni przełamali wstyd przed badaniem !!! Wielu z nich niestety odwleka wizytę u urologa…Przyznają że paraliżuje ich strach     przed bólem albo po prostu skrepowanie. Wystarczy jednak jeśli odpowiednio wcześniej podejmą świadomą decyzję o sprawdzeniu stanu swojego zdrowia, wtedy dają sobie szansę  na  wykrycie nowotworu w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie. Wczesnemu wykrywaniu raka może służyć regularne badanie gruczołu krokowego u urologa oraz oznaczenie poziomu PSA w krwi. To proste badanie profilaktyczne dla mężczyzn, którzy przekroczyli 50 roku życia które potwierdzi bądź wykluczy chorobę. Mówmy o tym głośno, że troska          o własne zdrowie i wykonywanie badań profilaktycznych jest czymś naturalnym, oczywistym, bardzo męskim oraz wynikającym z troski         o kondycję fizyczną i szczęście rodzinne. Niestety nie do końca wiadomo, jakie są przyczyny choroby, jednak przyjmuje się że wpływa na nią starzenie się organizmu i związane z nim zaburzenia hormonalne. W okresie przekwitania gwałtownie spada stężenie męskich hormonów,       ta dysproporcja prowadzi do powiększenia się wewnętrznej części gruczołu krokowego i w rezultacie do zwężenia drogi odpływu moczu. Objawy są nieco podobne, jak w przypadku zapalenia prostaty. Jeśli pojawi się potrzeba częstego korzystania z toalety, słaby lub przerywany strumień moczu, wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza, koniecznie trzeba się zbadać!  Najczęściej pomocne okazuje się nowoczesne leczenie farmakologiczne, które zmniejsza objętość gruczołu, ryzyko zatrzymania moczu oraz minimalizuje wystąpienie powikłań nefrologicznych (związanych z nerkami). Niestety jednak w przypadku dużych przerostów, konieczne może się okazać leczenie operacyjne,       którego też nie należy się obawiać- dlatego że wczesna profilaktyka, skuteczne leczenie farmakologiczne bądź zabiegowe                                „ to prosta droga do zdrowia”.

 
Żeby zmienić spojrzenie Polaków-Seniorów których najczęściej dotyka ten problem chcemy wyjść bezpośrednio do szerokiego grona słuchaczy Uniwersytetów III Wieku w Polsce. Są to osoby 60+ w 99% z wyższym wykształceniem aktywnie uczestniczących w wykładach rozproszonych w 500 tego typu placówkach w całej Polsce.


Poza kształtowaniem świadomości seniorów, celami realizowanej przez nas kampanii będą:

powrót
© Copyright 2015-2021 by FOZP. Wszelkie prawa zastrzeżone.nellai seo